Articles

Eğitim Psikolojisi 1.Hafta Notları:)

In eğitim fakültesi, eğitim psikolojisi, gelşim, notlar, olgunlaşma, psikoloji, psikoloji notları, sınıf, türk eğitim sistemi on Mart 13, 2010 by yusufmirza

Merhaba arkadaşlar…Sizlere yardımcı olma babındaSmilesayın hocamız:Öğretim Görevlisi Gülser Toprak’ın da izniyle,notları paylaşmak istedim.Hocamızın notları ve pagem a yayıncılıktan özenle çıkardığım notları 1.vizelerden önce yayınlayacağım.Amacım sadece sınavlardan önce biraz da olsun stresten kurtarmak,sizi!Öncelikle hocamıza,daha sonrada notları alıpta bir teşekkürü eksik etmeyen arkadaşlarımaOpen-mouthedteşekkür ederim.İlk olarak Eğitim psikolojisi ilk hafta notlarını yayınlayacağım…Tabi sonra diğerlerinide.Herkese sınavlarda başarılar dilerim.

                    

                                Eğitim Psikolojisi 1.Hafta Notları

Psikoloji:İnsan davranışlarının altında yatan temel nedenleri anlamaya çalışan,öncelikli amacı insanın kendisini tanıması sağlamak olanbilimdir.Bu bağlamda çevre ve insan davranışları arasındaki ilişkide psikolojinin konusudur.Psikoloji bilimine göre davranış,içsel ve dışsal etkenlerle oluşur.

                                Psikoloji bilmek neye yarar?
1-Kendi davranışlarımızı daha iyi anlar,davranış nedenleri konusunda daha bilinçli oluruz.
2-Başkalarının davranışlarını ve nedenlerini anlamaya başlarız.
3-Sürekli değişen çevre koşullarına daha rahat uyum sağlayabiliriz.
Davranış:Bir organizmada yer alan ve organizma tarafından yapılan her türlü eylem.Ya da başka ifadeyle birçok davranım dizisinden oluşmuş örüntü.Üç temel boyutu vardır:Bilişsel,duyuşsal,psiko-motor boyutlar.
Psikoloji 18.yy’a kadar felsefenin kapsamı içinde yer almıştır.1879’da Almanya’da Wilhelm Wundt tarafından bilimsel anlayışa uygun psikoloji çalışmaları yapılmıştır.Psikolojinin bilimsel tarihi içerisinde ekoller şu şekilde incelenebilir:

1-Yapısalcılık:Wilhelm Wundt tarafından ortaya atılmıştır.Bu kurama göre;
   a)Psikolojinin amacı insan davranışları altında yatan bilinç ya da bilinç süreçlerini araştırmaktır.Kısaca psikolojinin konusu ‘bilinç’ olmalıdır.
   b)Bu amaca sezgisel(içe bakış) yöntemiyle ulaşılmalıdır.
   c)Sezgisel yöntemi kullanması ve yeterince bilimsel olmaması sebebiyle eleştirilmiştir.

2-Nöro-biyolojik yaklaşım:Temelini W.James J.Dewey’in ortaya attığı işlevsellik ekolü oluşturur.Bu kurama göre;
   a)Davranışların nedenleri sinir sistemine bağlı olarak açıklanmalıdır.Mesela;kandaki bileşen miktarların değişiminin insan davranışlarına etkisi…Ya da tiroid hormonunun az salgılanmasının uyuşukluğa,çok salgılanmasının sinirliliğe yol açması gibi…
   b)Bu kuram;heyecan,bellek güdülenme gibi kavramların açıklanmasında faydalı olmuştur.
   c)Bu kavramı savunanlar,yapısalcılığı yetersizlikle suçlarken;Kendileri de davranışları çok basite indirgeme eleştirisiyle karşı karşıya gelmişlerdir.

3-Davranışçı yaklaşım:Psikolojinin konusu ölçülebilen,gözlenebilen şeyler olmalıdır.İçe bakış tekniği reddedilir.1940 ve 1960 yılları arasında oldukça etkilidir.
   a)Bu kuram davranış öğrenmesine büyük katkı sağlamıştır(bilgi öğrenmesi değil)
   b)Davranışlar çevredeki uyaran-tepki zinciri içerisinde ele alınmalıdır.
   c)Savunucuları:J.B.Watson,Thorndike..Ve boş organizma ele alınıyor diyerek eleştirilmiştir.

4-Bilişsel yaklaşım:Davranışların daha çok zihinsel süreçlerle belirlendiğini savunurlar.Bütün kendini oluşturan ğarçaların toplamından fazla ve farklı bir şeydir,anlayışına sahiptirler.
   a)Bu kuram okul-bilgi öğrenmelerine açıklık getirmiştir.
   b)Bilişsel kuramda organizma aktiftir.Davranışçı kurama tepki olarak doğmuştur.
   c)Gestalt ekolü(bütünden-parçaya) bu kuramı etkilemiştir.

5-Psikoanalitik kuram:Davranış,cinsel güdüler,toplumsal baskılar gibi bilinç dışı etkiler açısından ele alınmalıdır.
   a)Temsilcisi:Sigmunt Freud.Bu kuram sanatta,felsefede,günlük yaşamda sıkça kullanılmıştır.
   b)Bireysellik ön plandadır.Cinsellik ve saldıranlık esastır.
   c)İçgüdü,bilinçaltı kavramları sıkça kullanılır.Yeterince bilimsel olmadığı için eleştirilmiştir.

6-Hümanistik yaklaşım:İnsanın seçme özgürlüğü önemlidir.Birey geçmişi bırakmalı,kendini gerçekleştirmeye çalışmalıdır.Alınan kararlar ve bunların sonucunda oluşacak sorumluluklar tamamen bireye aittir.Bu kuramda gerçeklik ilkesi ‘farkındalık’olarak karşımıza çıkar.Gerçek olan tek şey bireyin istedikleri ve hissettikleridir.Ancak psikanalitik kuram da olduğu gibi haz duygusu esas alınmaz.Temsilcisi:C.Rogers

   Her bir yaklaşım;bize insan doğasını ve karmaşık bir oluşum olan insan davranışlarını açıklamakta farklı bakış açıları kazandırması nedeniyle önemlidir.
Psikoloji,bir yandan insanın biyolojik temellerini anlayabilmek için biyoloji,fizyoloji,biyo-kimya;öte yandan insanı sosyal bir varlık olarak ele aldığından sosyoloji,antropoloji gibi bilimlerle ilişkili olduğu için sosyal bilimlerle fen bilimleri arasında uzanır.

                                                Psikolojinin Alt Dalları
Öğrenme,Gelişim,Klinik,Örgüt ve Endüstri,Trafik,Çevre,Deneysel,Adli,Eğitimsosyal,Din,Adalet psikolojileri diyerek sıralanabilir.

   Eğitim Psikolojisi:Ağırlıklı olarak gelişim psikolojisi,öğrenme psikolojisi ve biraz da sosyal psikolojiden faydalanarak eğitim ortamlarını etkili bir biçimde düzenlemeyi,eğitim-öğretimi verimli bir şekilde gerçekleştirmeyi amaç edinen uygulamalı bir bilim dalıdır.

   Psikometrik Psikoloji:Psikolojide test ve ölçeklerin geliştirilmesi,istatistik ve matematiksel yöntemlerin psikolojiye uygulanmasının sağlanmasını amaç edinen bilim dalıdır.

   Gelişim:Döllenmeden ölüme kadar süren yaşam döneminde gözlenen düzenli ve sürekli değişiklerdir.Kaba tanımıylada:Niteliksel ve niceliksel artış.

   Büyüme:Bireyin fiziki yapısında zamana bağlı olarak meydana gelen niceliksel değişimdir.Yaşa bağlı olarak değişir.

   Olgunlaşma:Büyüyen organizmanın kendinden beklenen işlevleri yerine getirebilecek fizyolojik güce ulaşmasıdır.Kendiliğinden meydana gelen anatomik ve fizyolojik değişimler.Çevre etkisinden bağımsızdır.

        İlk hafta bu kadar ders işlemiştik.Yeterince öz ve anlaşılır anlatmaya çalıştım.Kusur bulursanız veya anlamakta problem çekerseniz benim hatamdandır.Yorum bölümüne yazarak nerede hatam olduğunu söyleyebilir,arkadaşlarıma ve bana yardımcı olabilirsiniz.2.hafta notlarında buluşmak dileğiyleHotCool
Reklamlar

Bir Yanıt to “Eğitim Psikolojisi 1.Hafta Notları:)”

  1. devamı ne zaman acaba : ))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: