Articles

Bloğuma neden yorum yok:(?

In blogger, blogger yazıları, blogger yorumlar, bloğa neden yorum yok, yorum olsun, yorum yapmak, yorumların içeriği on Mart 3, 2010 by yusufmirza

Blog okuyucularının o blogda yazdıkları yorumlar ve blog sahibinin cevapları, birbirleri ile paylaşımları, birbirleri ile diyalogları… İşte sosyal bir blogun en büyük kanıtı; yorum alanı. Aynı zamanda her yorumunuzla, o blogda bir nevi kendi blogunuzu tanıtmış olursunuz. Eğer yorumlarınız bir okuyucu tarafından beğeniliyorsa emin olun o okuyucu blogunuzu ziyaret edecektir. Ve eğer yazınızı da beğenecek olursa size yorum yazmaktan üşenmeyecektir.
 
“Blog sosyal değil kişisel bir alandır” görüşünü savunanları ve sadece kendi günlüğü şeklinde yazılar yazanları bundan tenzih etmek gerekir. Ancak farklı tanıtım sitelerinde blogun tanıtımlarını yapan, bloguna son yazılar eklentisini veya son yorumlar eklentisini yerleştiren, sosyal ağbağlantıları gibi eklentileri ekleyen yazarların her ne kadar bloglarına günlük veya kişisel kategorisini uygun görseler de bloglarını sosyal bir ortama dönüştürme isteklerinin bir kanıtıdır.

Sosyal bir blog alanı oluşturmak isteniyorsa ve bunda en önemli kıstas yorumdur. Bunun için öncelikle sayfayı ziyaret edenlerin hangi sebeplerle blogunuzda yer alan yazılarınıza yorum yapmadıklarını bilmek ve değerlendirmek gerekir.

Blogunuzu ziyaret edenler neden yazılarınıza yorum yapmazlar?

1. Öylesine detaylı bir analiz, öylesine muhteşem bir yazı yazmışsınızdır ki okuyucu sadece; teşekkürler, iyi bir yazı, mükemmel paylaşım… gibi bir tepki vermek istemez.

Bu gibi bir tepkinin hem yazıya yapılmış bir hakaret olarak değerlendirilebileceğini hem de yorum yazanın konu hakkında hiçbir şey söyleyemeyecek kadar bilgisiz olduğunun bir göstergesi olmasından çekinmiş olabilir.

2. Okuyucunun daha önce bilgisi olmadığı herhangi konu hakkında yazı yazmış olabilirsiniz.

Bu yazı okuyucuya yeni bir şey öğretmiş olsa dahi kendi konu hakkındaki yetersiz bilgisini belirterek komik duruma düşmekten çekinmiş olabilir. Ya da öğrenmiş olduğu bu yeni konu hakkında bir ön araştırma yapmak için farklı kaynakları araştırmaya başlamış ve size yorum bırakmayı unutmuş olabilir.

3. Yazılan yazı sadece belli bir arkadaş kitlenize hitap ediyor olabilir.

Bu durumda o arkadaş grubundan olamayan biri olarak yazıya yorum yapmanın pek bir önemi olmaz.

4. Blog yazarı nadiren blog yorumlarını yanıtlıyorsa, yorum yapmayı düşünen kişi ‘yorumunun pek bir öneminin olmadığını düşünebilir’ ve yorum yazmaktan vazgeçebilir.

5. Blogdaki yazılarının matraklığı okuyucu tarafından beğenilmesine karşın bu matraklık seviyesinde bir yorum yazamayacağını düşünülmesi.

6. Yazıda devlet meselesi, siyasi görüş, din, ahlak gibi konularda fikir beyan etmiş olabilirsiniz.

Bu fikriniz tartışmaya açıktır ancak yinede bu kadar ciddi bir konuda fikir beyan etmek herkesin tercih edebileceği bir durum değildir.

7. Yazınızın sonunda okuyucularında yorum yapabilmesi için sorduğunuz sorunuz “Bing Bang Teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz?” , “Eğitim Sistemi Hakkında düşünceleriniz neler?” gibi detaylı bir konuda ise yorumcu bu konuda uzun uzadıya fikir beyan etmeyi tercih etmeyebilir.

8. Okuyucu blogunuzu yazılarınızı büyük bir beğeni ile takip ediyor olabilir ancak o an öylesine meşguldür ki yorum yazacak vakti yoktur. Belki daha sonra blogunuzu tekrar ziyaret ettiğinde yorum yazabilir. Bu madde yorumsuzluğa en olumlu yaklaşımdır.

9. Okuyucularınızın yorum yazabilmeleri için üyelik sistemi kullanıyorsanız, zaten bir sürü üyeliği olan ve başı kullanıcı adları ve şifreleri ile dolu bir okuyucu birde sizin yazılarınızı okumak için bir kullanıcı adı ve şifresi almayı tercih etmeyebilir.

10. Yazınız güncellikten bir haber olduğu gibi sıradan ve diğer bloglardaki yazılardan ayrılacak bir özelliğe sahip değilse, okuyucunun da yorum yapması düşünülemez.

Bu maddelere mutlaka eklemeler yapılabilir, eğer sizinde aklınıza gelen nedenler varsa lütfen yorumlar kısmında paylaşmanızı rica ediyorum.

Bol Yorumlu Yazılar…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: